Su Yalıtımı Nedir ?

Su İzolasyonu, daha çok su ve yağmur gibi etkilerden korunmak için yaşam alanlarımızın korozyona karşı korunması ve yaşamımızda kullandığımız bir çok ürünün korunması amacıyla yüzeylerinin kaplanarak korunmasını sağlayan yöntemdir.

Su Yalıtımı bir çok şekillerde yapılabilmektedir, Su izolasyonu beton ve yapısal ürünlerin yüzeylerinin sudan ve rutubetten korunması amacıyla yapılmaktadır.

Su Yalıtımı Yöntemleri

Su izolasyonu yapabilmenin bir çok yöntemi vardır, bunların başında bitüm membranlar gelmektedir. Membranlar bir çok çeşide ayrılmaktadır, başta bitüm olanlar ve sürme yöntemle yapılanlar olduğunu söyleyebiliriz.  Diğer yöntemler ise püskürtme ve sürme yöntemler olduğunu görmekteyiz.

Püskürtme yöntemler poliüretan bazlı ve polimer polyurea yeni nesil ürünlerle yapılmakla beraber günümüzün en ileri teknolojileri kullanılarak bu ürünler yapılabilmektedir. Püskürtme sprey polyurea ürünler mükemmel esneklikte olurken ekyersiz ve daha kalıcı olmaktadır.

Sürme su izolasyonu yöntemleri ise poliüretan, akrilik bazlı ve lateks ürünler olmaktadır. Bu ürünler sıvı olması nedeniyle sürülerek uygulanan ve katlar arasında uygulanarak istenilen kaplama oluşturulurken hava ile kürlenip kurumaktadır. Poliüretan ürünler daha dayanıklı olurken akrilik bazlı ürünler daha zayıf ve ekonomik olmaktadır.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir